0

די כבר עם השקרים שלך – פיליפ בסון

Posted by limormoyal@gmail.com on 25 בינואר 2018 in סקירות |

'די כבר עם השקרים שלך' זהו שמו של הרומן האחרון שחיבר פיליפ בסון ושראה אור השנה. שם הספר טעון בכעס ואשמה שבסון מטיח ולא ברור כלפי מי, אך ניכר שהוא מואס באותם שקרים ודורש לחדול מהם. כהתחלתי לקרוא את הספר התחוור לי שהאמירה הזו מופנית בעיקר אליו עצמו, אך אולי לא רק.

אחרי למעלה מעשרים רומנים שחיבר, וקריירה משגשגת ב'אמנות הבדייה' כפי שמכנה בסון את כתיבתו, הוא מחליט להפסיק לשקר. הוא מחבר אוטוביוגרפיה שהיא אמת צרופה, כואבת, חושפנית ונוגעת ללב. השקרים שהוא מפשיט מעצמו מקלפים לא רק את הסיפור עצמו, אלא גם את הכתיבה. הוא במפגיע משיל מהפרוזה כל סממן ספרותי, כל קישוט, כל טכניקה שאמורה ליפות ולהנגיש את הטקסט. הוא חוזר לשדה הדיבורי, הכנה והיומיומי. המשפטים קצרים וכמעט מופשטים לרמת התחביר הבסיסי, הדימויים עדינים ולא מרובים. אין מטפורות ואת היחידה שזיהיתי הוא מיד מרסק כשהוא מציין בטקסט " זו לא מטפורה, זה פשוט צירוף מקרים כזה…" ולפעמים החיים באמת מזמנים לנו מטפורות בלי שמישהו התכוון.

אין דיאלוגים של ממש, אלא שברי זיכרונות של משפטים שנאמרו אשר מתמזגים עם תמונות הזיכרון הרזות. נגיעות של רגעים קסומים מהעבר. בסון לא מוסיף מידע מעבר לזה שהוא זוכר בטשטוש, הוא לא מעבה את המציאות במילים שלא היו, אבל הוא מצרף את התובנות העכשוויות שלו באשר לזכרונותיו. הספר כתוב בגוף ראשון, את הזיכרונות הוא כותב בהווה, כמו שחזור חי של הרגע, את התובנות והמסקנות הוא מצרף בדיעבד, לעתים מסביר איך הרגיש אז באותו רגע של התרחשות ואיך הוא רואה את הדברים היום. נרטיב שמתפתח ומשתנה עם גיל וניסיון חיים ועם סודות שמתגלים. הוא משתמש בסוגריים לא מעט בספר, הוא לא מסתיר כלום, גם אם לכאורה מדובר בהערות שוליים לא מהותיות. בספר הזה, בסון החליט להפסיק לשקר, והוא עושה זאת ביסודיות אורתודוכסית.

הסיפור כשלעצמו דיי סטנדרטי: אהבה ראשונה, סקס ראשון, גיל התבגרות רווי הורמונים, בלבול ותהיות קיומיות. אפילו העניין ההומוסקסואלי אינו החלק המשמעותי בסיפור הזה. בסון מעולם לא הסתיר את האוריינטציה המינית שלו, ולהיות הומו ב-1984 אולי לא היה קל אבל גם לא סנסציוני או ראוי להתייחסות ספרותית מיוחדת. האמת של בסון לא מתגלמת ברומן הנעורים הקצרצר שלו עם תומא, האמת של בסון היא בגילוי המכונן שלו, עד כמה הרומן הקצר והבוסרי הזה השפיע וניתב את חייו מבלי שהוא הכיר בכך בכל שנותיו כיוצר. תומא, אהוב נעוריו לחודשים אחדים בהיותו בן 17, נעלם כליל מחייו ומזיכרונותיו, ואף על פי שתומא אינו נוכח מעשית בחייו של בסון, יש לו תפקיד מהותי בעיצוב חייו וגורלו כסופר וכאדם. המוות של תומא, הוא הלידה של הגילוי הזה.

בסון הוא כותב מחונן. כתיבתו הרזה והמינימליסטית ששואפת לניטרליות, ממחישה את כשרונו האדיר: הוא לוקח עלילה נטולת דרמה של ממש, כותב אותה בצמצום, רק המינימום הנדרש, ומצליח לטלטל את הקורא ולהרטיט את ליבו. בסון מצליח להוכיח שהאמת אינה זקוקה לתוספות וקישוטים.

זיכרונותיו, מעבר ליחסים עם תומא, חושפים בפני הקורא את נפשו ואישיותו, את תפיסת העצמי שלו. הוא מודע לפרופיל השגרתי שלו, להתבגרותו נטולת האירועים בתא משפחתי בריא ומבוקר, והוא מביע מידה של אכזבה והתנצלות שלא קרה שום דבר מסעיר בילדותו. הוא מזכיר באקראי את לה-פן האב בהתמודדות שלו ב-1984, במסגרת זיכרונותיו הכלליים מהתקופה, הוא אינו מביע עמדה בעניין, אולם עצם האזכור מעיד על האופי הרפטטיבי והמזוכיסטי של האדם (כתיבת הספר מתרחשת כשלה-פן הבת מתמודדת על נשיאות צרפת). עניין נוסף שראוי לציון הוא ההבחנה המעניינת של בסון ביחס להתאבדויות: הוא מבחין בין שתי צורות של התאבדות. כזו שחבויה תחת אשליה של תאונה, צורה של חירות לשים קץ לחיים מבלי להביע את החידלון באופן מופגן, התאבדות כזו לא מצריכה הסברים, לא שולחת אצבע מאשימה, ומאפשרת געגוע ואבל נטול חרטה וכאב. הצורה השנייה היא התאבדות בתלייה, זו התאבדות שלא מסתתרת, שמצהירה בגלוי את הרצון לחדול, שמאשימה (גם אם את המתאבד עצמו), זו התאבדות שאומרת: 'די כבר עם השקרים שלך….'

0

אוריינטליזם במשחקי הכס

Posted by limormoyal@gmail.com on 25 בינואר 2018 in הגיגים |

אוריינטליזם בתרבות הפופולרית – "משחקי הכס"

 

אדוארד סעיד תבע את המונח אוריינטליזם, ושפך אור על תופעה נוכחת וממשית שתמיד חשתי וזיהיתי מופעים שלה, אך לא הייתי ערה למניעים הכוחניים שכוננו אותה ועדיין מחוללים אותה.

לאחר קריאת המאמר והרחבת הידע על הגותו של סעיד תוך צפייה בהרצאותיו, הוצפתי בזיכרונות של מופעי אוריינטליזם בהיבטים שונים של חיי. החוויה הראשונה בתום קרית ספרו 'אוריינטליזם' הייתה התבוננות עצמית וגילוי מכמיר לב, שגם אני נגועה במידת מה בתפיסה מכלילה וסטראוטיפית כלפי המזרח (הקרוב). התפיסה הזו היא תוצאה של חיים בסביבה מערבית שופעת מופעים אוריינטליסטים. ואולם הנרטיב היהודי-ישראלי נגוע בפחד, חשש והכללה כפי ערבים עוד משחר ההיסטוריה, וסביב סוגיות דתיות, היסטוריות ופוליטיות, וקשה להפריד בין הרגשות שמקורם בזהות הלאומית לבין השפעות של האוריינטליזם כפי שמציג סעיד.

השדה הבא שעניין אותי לבחון הוא שדה התרבות הפופולרית בדגש על מדע בדיוני ופנטזיה.

דוגמא בולטת וקיצונית של אוריינטליזם צפה ועלתה במוחי – הסרט 'אינדיאנה ג'ונס' הראשון שיצא בשנת 1981 והציג מופע בוטה וקיצוני של אוריינטליזם: המזרחיים הוצגו כברברים שאוכלים עוברי נחשים היישר מרחם אימם, מרק שצפות בו עיניים אנושיות ועוד כהנה וכהנה הצגות של גועל, אכזריות וברבריות. האישה הלבנה והבלונדינית הופכת למושא תשוקתם של הפראים ששואפים לחטוף ולאנוס אותה, ועוד שלל קלישאות והשטחות ששייכות לעולם המושגים האוריינטליסטי. לוקאס, שהפיק את הסדרה, שחזר את מופעי האוריינטליזם הללו גם בסדרת מלחמת הכוכבים שיצר, בעיקר כוכב הלכת 'טאטוני' המדברי והלוחמים ה'טוקשים' שלו ששופעים בסממנים מזרחיים.

הסרט אינדיאנה ג'ונס יצא לאקרנים לפני קרוב ל-40 שנה, ויש להניח שלא היה מתקבל יפה באקלים הפוליטיקלי-קורקטי של ימינו. זו נקודת אור ביחס לטענה של סעיד, אך אין בה בשורה של ממש, משום שהאוריינטליזם עדיין נוכח ומכוּנַן בתרבות הפופולרית, אלא שהוא לובש צורות מעודנות ומתוחכמות יותר שמאפשרות לו להמשיך להתקיים ולקבע את התפיסות השגויות בצורה 'פוליטיקלי-קורקטית' ופחות ישירה.

דוגמא בולטת ומוחשית לכך, אפשר לראות בסדרת הספרים של ר.מרטין 'שיר של אש וקרח' המוכרת יותר כסדרת הטלוויזיה המצוינת 'משחקי הכס'.

מרטין חיבר פנטזיה אפית, אשר קצרה היריעה מלתאר את רבדיה הרבים, את הרמיזות הפוליטיות, והחברתיות ואת ההקבלות שלה להיסטוריה האנושית. ואולם ביחס למאמרו של סעיד, ארצה להאיר את הממד האוריינטליסטי ביצירה ולהדגים כיצד הוא מקבל ביטוי.

מאחר שמרטין יוצר באפוס עולם דמיוני, הוא למעשה מתנער מאחריות וקשר לתופעות פוליטיות אמיתיות, ומפתח מרחב יצירה חף מהקשר, שמאפשר לו להנכיח תפיסות שטחיות מבלי להיות מואשם באוריינטליזם, גזענות, אתנוצנטריות וכו'. בעולם הדמיוני שיוצר מרטין, הלאומים הדמיוניים מהדהדים מאפיינים, סמלים, וייצוגים מהעולם האמיתי ומתוך כך צף ועולה המופע  של האוריינטליזם.

בעולם של מרטין מתקיימת הבחנה בין הציוויליזציה של ווסטרוזwestrose- (שם שמכיל את המילה (west, ובין תרבות שבטי המזרח באזור שנקרא אסוס essos-(שמהדהד את המילה esso, שמו של תאגיד הדלק הגדול בארה"ב), מה שמרמז על האופי המזרחי של המקום. העולם של מרטין התחיל במזרח (האנשים הראשונים) ומשם נדדו הקדמונים והתפזרו ברחבי העולם. ההתיישבות במערב הצמיחה ציוויליזציה מתקדמת, מחולקת לממלכות מונרכיות שמזכירות את אירופה של ימה"ב. הקבוצות שנותרו במזרח המדברי של אסוס לעומת זאת, שימרו מסורות עתיקות ושבטיות בעלות מוטיבים ברבריים.

הסמלים והשמות של בני אסוס מחזקים את זהותם המזרחית – כך לדוגמא הדותרקי (מהדהד את המילה turkey), שבט ברברי מדברי, מתהדר במנהיג כוחני וגדול ממדים תחת התואר חאל khal- (שמשמעותו בערבית קיצור של כאליף), בני השבט חיים באוהלים במדבר, הם נוודים, כהי עור, שטחיים, אכזריים, טיפשים, מתנהגים בחייתיות (אוכלים לב אדם), מדירים נשים ומתייחסים אליהן כאל צורה אנושית נחותה וכאל אובייקט מיני חסר ערך. אונס הוא צורת קיום יחסי מין רווחת והאישה ממלאת פונקציה אינסטרומנטלית. (האישה הלבנה מלמדת את הגבר הברברי לקיים יחסי מין פנים אל פנים תוך התחשבות בה, שכן עד לרגע בו היא מאירה את עיניו הוא אונס אותה כמעשה שגרתי ונורמטיבי לשבט). לעומת זאת, ב'ווסטרוז', מולכת אישה בלונדינית כוחנית, חכמה ומשפיעה. היא יושבת בארמון מפואר בעיר בנויה ומתקדמת. התפקיד שלה בנרטיב דומיננטי וחיוני לקיומו של העולם, בעוד שקיומם של השבטים המזרחיים הוא שולי ומשמש כרקע, כמסה של כוח לחימה שניתן לתמרן על פי רצונו של המנהיג הלבן. מאסוס, לא צומחים מנהיגים חשובים ומשפיעים, אלא סדרה של נושאי-כלים במקרה הטוב ועבדים תועים שכמהים למנהיג במקרה הרע. הנשים הבלונדיניות מנהלות את העולם ונאבקות זו בזו על השליטה, והן מושא הערצה מיני עבור הגברים הברבריים של המזרח. עבור אותן מנהיגות, שבטי המזרח ממלאים תפקיד אינסטרומנטלי בלבד.

זוהי כמובן סקירה שטחית של העובדות מתוקף מגבלות התגובה, ויש עוד מוטיבים רבים באפוס של מרטין שמבססים את הטענה לנוכחות אוריינטליזם. ואולם יש בדוגמות שהצגתי, כדי לשקף כיצד האוריינטליזם כפי שניסח אותו סעיד ב-1978, עדיין שולט באפיון המזרח בתרבות הפופולרית של המערב. הוא מתבטא אומנם בצורות מעודנות או סמויות, אבל הוא קיים.

סעיד במאמרו מתאר את האוריינטליזם כמשקף יחסים של כוח של המערב כלפי המזרח, הבחירה בשם אסוס מחדדת את הרעיון הזה. ר.מרטין הוא סופר אמריקני, ואין להתכחש ליחסי הכוח של ארה"ב ביחס למזרח, בעיקר במישור של הנפט והתלות של המעצמה בנפט המזרחי. התלות הזו מחוללת יחסי כוח, מלחמות שתכליתן כלכלית תחת הצדקות אידאליות ליברליות. כדי להשריש את הנרטיב הצדקני ולנמק את ההתנהגות הכוחנית של ארה"ב כלפי המזרח, התרבות האמריקנית ממשיכה להשתמש באוריינטליזם ככלי 'חינוכי', אשר מסייע לה להצדיק את התנהגותה בעיני עצמה. סעיד טען שכינון האוריינטליזם בתקופה הקולוניאליסטית, נבע מהצורך של האימפריה הבריטית להצדיק את התנהגותה. האוריינטליזם צבע את מעשי הכיבוש בגוון מושיע – משום 'הצלה' של הברברים מעצמם וכינון ציוויליזציה במדינות נחשלות.

ניכר אם כן, שהסיבות והאינטרסים משתנים בכפוף לזמן ולמקום, אך האוריינטליזם היה ועודו כלי של המערב להסוואת יחסי כוח וניצול של המזרח. הצורה משתנה ומתפתחת, המטרה בעינה עומדת.

 

0

סקירה על 'לראות לויתן' – רון דהן

Posted by limormoyal@gmail.com on 10 ביולי 2016 in סקירות |
לויתן - רון דהן

לפני שאפתח בסקירה, גילוי נאות: רון דהן הוא לא רק משורר מופלא וסופר מחונן, הוא גם חבר קרוב, ואת השנה האחרונה העברנו זה לצד זה נלחמים בגלי הכתיבה, אני עם הזיפים והוא עם הלויתן. את הטקסט המבריק הזה אני מכירה עוד מראשיתו ועל כן אני נרגשת לחלוק ביקורת על היצירה הנפלאה הזו.
יש המון סוגות של פרוזה, המון טכניקות, שיטות, גישות. אם לחלק באופן הגס ביותר, הייתי אומרת שיש סיפורת ריאליסטית (קונטמפוררי, היסטורי, ביוגרפי) וסיפורת בדיונית (פנטזיה, מד״ב). בסיפורת ריאליסטית אין צורך בתיאורים רחבים של עולם הספר, כיוון שהעולם של הספר פרללי לעולם שלנו. בפנטזיה מאידך, נחוצים הסברים מאד מפורטים שיאפשרו לקורא לבנות בעיני רוחו את העולם של הסיפור כפי שהוא קיים במוחו של הסופר.
על פי החתך הגס הזה, אזי ברווח הצר שבין שני העולמות הללו מתקיים הלויתן.
רון הצליח ליצור עולם סיפורי שנע בטבעיות של לוויתן בין הדמיוני והגשמי, בין הקיים לאינו, בין הנמוך לגבוה, בין הפשוט למורכב. תמהיל פנטסטי של צבעים, צורות ומוזיקה סיפורית, שמייצרים עבור הקורא חוויה פסיכדלית, חגיגית. לעיתים בועטת, לעיתים מלטפת, לעיתים ארוטית בדרכה הסובלימטית.
תוך הקריאה נשאבתי לתוך מה שהרגיש כמו טריפ הזייתי של סמים, אולם התוכן קוהרנטי מספיק כדי להבין את הדרך המאד לא פשוטה שעושה הגיבור בנבכי עצמו. המסע שלו אל תוך נפשו שמתקיים במקביל לגלי האוקיינוס, בחיפושו הכמעט נואש אחרי הלויתן שהוא המהות הקיומית שלו.
מבחינת סגנון הכתיבה, גם כאן רון מקפיד על מקצב אסימטרי שלעיתים נדמה כמו התנהגות של ים. לרגעים הים סוער והגלים גבוהים ומצליפים, ולרגעים שקט וצלול כמו זכוכית שמאפשרת לראות את המציאות ברורה ופשוטה עד כאב.
יש המון קצוות פתוחים בכתיבה. לא לכל שאלה שנשאלת יש תשובה, ולא לכל תשובה יש שאלה. אני מודה שלי באופן אישי קשה עם זה, בעיקר כי אני מהודקת יותר בסגנון שלי, אבל זה מתאים לסיפור וזה מתאים לסגנון של רון.
הרפרנסים ששזורים בעלילה רקומים בחוטי זהב עדינים, ומעידים על העושר הספרותי של רון, ועל ההשפעות וההשראות שלו. בראש ובראשונה מלוויל עם מובי דיק שמשתקף לאורך העלילה באזכורים מהקלאסיקה. שמות הגיבורים בהשראתו וכמובן הנרטיב הבסיסי של חיפוש ורדיפה אחרי הדבר החמקמק ביותר והגדול מהחיים, המהות.
זיהיתי רפרנסים מהתנ״ך, מהברית החדשה, מהזקן והים של המינגווי ועוד. כל אלה משתלבים בעלילה מסימבוליזם מעודן ועד שמות הדמויות וציטוטים שנטמעים בטבעיות בטקסט, ומעשירים את העלילה.
תפקידן של הנשים בסיפור הטריד אותי מעט כיוון שנשים מקבלות יצוג של זנות ועקרות. הן מאד מרכזיות ומשמעותיות בתוך המסע של הגיבור, אך הן מצויות בתפקידים קשים. לא מדובר חלילה בסטראוטיפים, רון לא חוטא בלשוות לאף אחת מדמויותיו תכונות שמתאימות תרבותית למינו אן גזעו, וזה אחד הדברים המקסימים בספר הזה, הוא נטול קלישאות או חוקיות חברתית, תרבותית, ועדיין היה לי קשה עם הנשים בסיפור.
זה ספר מורכב, לא כזה שמאכיל אותך בכפית. ספר שמאלץ אותך לחשוב, וממשיך להדהד בנפשך הרבה אחרי שסיימת אותו.
בעיני רון דהן הוא אחד הסופרים הטובים שיש לנו כיום בארץ בתחום של פרוזה מודרנית (ולפרקים פרוזה פיוטית).
אני ממליצה מכל הלב לקרוא את הספר הזה, ולפתוח את הראש והחושים לחוויה ייחודית ויוצאת דופן של ממש, כזו שתצבע את הוויתכם בגוונים של אפור וטורקיז ומלח ורגש.

לרכישת הספר 

חמישה כוכבים זוהרים

 

תגיות: ,

0

הביקורת של מיכל צ. אקשטיין

Posted by limormoyal@gmail.com on 11 באוגוסט 2015 in ביקורות |
מרכבות באיילון

מרכבות באיילון
לימור מויאל

✳ קחו נשימה, עולים למרכבה✳

כל כך הרבה יש לספר ולשתף, אך היריעה קצרה מלהכיל.
עם זאת, ברגעים אלה, אני מרגישה, שלמרות החום ומיזוג האויר, מערכת הנשימה שלי יצאה לחופשה ויכולת הביטוי שלי עושה חניה, בנתיבי הלב. הלב שלי.?
כעת, הוא מכיל ומעכל, כל פיסת מידע על הרגישות, הפתיחות, האמת, האומץ והאהבה ללא תנאי, שזרמו אליו מבין דפי הספר. כמו מתוך נחל בו המים צלולים וזכים, הוא מכיל, פתוח, אוהב ומקבל מבלי לשפוט.
מצד שני..הוא כמו הנתיב הראשי באיילון, הוא תמיד שם. מלא ורבגוני, זורם יותר או זורם פחות, כמו החיים עצמם ומה שהם מביאים עימם.
אך בעיקר…יש בו מקום לכולם, באשר הינם.

הספר הזה, הוא ה"בן הבכור" , הוא הראשון שקראתי בקטגוריה שנקראת MM. או כמו שלימור אומרת…ג"ג.
גם לצמד האותיות האלה, יש משמעות נרחבת ומיוחדת במינה, כאשר המסר העיקרי הוא שלמות, אהבה ושפע על כל גווניו.?

הוא כתוב בצורה מופלאה, רהוטה וניכר בו הכבוד הראוי, לשפה העברית היפה, השנונה והמדוייקת.

הרגשתי שבו, לכל דבר ולכל אמירה ישנה משמעות עמוקה. מתנות קטנות
מתוך החשיפה, הפתיחות, האמת והקבלה.

מערכת היחסים המתוארת בספר, כל כך עדינה, היא טהורה ונעימה.
היא מעין ליטוף לשריר הלב? לאחר שנמתח עד קצה גבול היכולת.
היא מעין תרפייה לנשמה

הזמנתי את הספר, לפני שיצא לאויר העולם. לא מתוך סקרנות, אלא על פי צוו הלב
קראתי אותו שלוש פעמים והמשכתי לעלעל, עוד ועוד, בין הדפים,
כמורעבת למילים, לסיפור, לדמויות ולכל יתר הנפלאות.

כזו היא מערכת היחסים שלי עם ספר טוב, ממש טוב. אהבה אינסופית ש"חוק ההתיישנות" אינו חל עליה.
זהו ספר בלתי נשכח

ממליצה בחום מכל הלב והנשמה
וממתינה בקוצר רוח למרכבה הבאה.

תגיות: , , ,

0

ביקורת של שני ויסלברג

Posted by limormoyal@gmail.com on 9 באוגוסט 2015 in ביקורות |

מרכבות באיילון – לימור מויאל

למעבר לבלוג של שני

לפני שאני מתחילה, חשוב לי להבהיר דבר שבעיניי לא חשוב בכלל
יש פה רומן בין שני גברים.ולדברים החשובים באמת:
אני לא זוכרת מתי בפעם האחרונה התרגשתי כל כך לקרוא ספר.
כשלימור פרסמה את הספר בעברית היו לי פרפרים בבטן, רוח של שינוי, איזה אומץ ואיזו גאווה.
זהו הרומן ההומוסקסואלי הראשון שיוצא בעברית."מיניות שלא אדם היא לא שחור ולבן, היא אפילו לא גוונים של אפור.היא מגיעה בשלל צבעי הקשת!"

על מה הספר?
דן גרין, בעל חברה מצליחה למוצרים רפואיים בודד מאי פעם, ריק מאי פעם. חברה טובה מייעצת לו לאמץ חייל בודד שימלא לו את החלל בבית העצום שנשאר ריק לאחר גירושין ובעיקר את החלל העצום בחייו.
דן נענה להצעתה, אבל כאשר הוא פותח דלת ביתו ורואה את תום החייל, התמונה משתנה…

"זה שהוצאת את המקל מהגלגלים לא אומר שמרכבה התחילה לנוע. אתה צריך למצוא את הכח שיניע אותה, למצוא מה יחזיר אותך לחיים, מה ייתן לך משמעות"

מה אני חושבת עליו?
אני אפילו לא יכולה להתחיל לתאר את התחושות המדהימות שעלו בי בזמן הקריאה.
הכתיבה של לימור מדהימה, כתיבה אינטליגנטית, צינית, מעניינת ורומנטית. היא עונה על כל השאלות, היא מעבירה אותנו ואתן דן תהליך חשוב ומורכב ביחד.
הדמויות נהדרות, מורכבות מאלפי רבדים שיוצרים יחד כימייה מעניינת ואינסופית.
השפה המשלבת בתוכה סלנג אנגלי ייחודית יוצרת אווירה צעירה ומקבלת.
התובנות, מצאתי את עצמי מצטטת ומצטטת, מעריכה, מעריצה כל מילה.
והאהבה…
מצאתי את עצמי מאוהבת עד מעל הראש בשני גברים,
ששניהם לא נמשכים אליי…

"הוא בחור רגיל לגמרי, שבמקרה נמשך לגברים ולא לנשים"

לימור יצרה פה ספר מגוון כל כך,
הוא מערב תובנות לחיים, על ריקנות, על דעות קדומות, על פתיחות, על דת ועל הערך של אהבה – לא משנה איזה סוג של אהבה.
אהבתי מאד את מערכת היחסים שנבנתה שלב אחר שלב.
ששומעים "הומוסקסואלי" יש מין חשש שהסצנות המיניות ידחקו את הקורא למין פינה לא נעימה. אבל פה, רק חיכיתי שזה יקרה, הבנתי את המקום הכל כך נכון שממנו באים הדברים, התרגשתי והתאהבתי עד מעל הראש.

"אתה מתאהב באדם בזכות מי שהוא, מה שהוא מייצג עבורך ובזכות מה שהוא גורם לך להרגיש, בלי קשר אם הוא גבר או אישה"

בכתיבה ניכר המחקר המעמיק שנעשה לפני כתיבת הספר,
הידע על הצבא, התיאור של האימונים והפעולות המבצעיות
השיחות עם הפסיכולוג של דן
וההכרות העמוקה עם איילון בכל שעותיו.

"הוא ידע שלהיות ישראלי זה לקום בבוקר ולצאת למלחמה, שישראלים הם חיילים לוחמים גם כשהם לא בצבא"

יש פה ספר פורץ דרך, ספר שכתוב ברמה גבוהה ואיכותית, ספר שהוא חובה מכל כך הרבה בחינות.

הוא נמכר גם ברשתות! וקיים גם באנגלית!

אני מחכה בקוצר רוח לספר הבא של לימור, יש פה כותבת מבטיחה ואמיצה שאני בטוחה שכולכם תתענגו על מטעמיה 🙂

"יש את מי שיסכימו איתך שלהתאהב זה סוג של מחלת נפש"

0

ביקורת של קרן סהר קוקה

Posted by limormoyal@gmail.com on 6 באוגוסט 2015 in ביקורות |

 

 

את הספר מרכבות באילון רציתי לקרוא מהרגע ששמעתי עליו, התקציר קרץ לי ומאוד עניין אותי לקרוא.
הספר סוחף, מרתק מרגש מהדף הראשון. הכאב, הבלבול, האהבה כל הרגש ויש המון, הכל ביחד גרם לי לקרוא אותו בנשימה עצורה.
לימור הצלחת לקחת את הלב שלי ולכוצ'ץ אותו. סחפת אותי לסיפור אהבה מדהים, לא רגיל ושונה מהמוכר. סיפור אהבה בין שני גברים, שכולנו יכולים רק לקנא באהבה שכזו.
אני קוראת המון ספרים, המון וזה בלי ספק אחד הטובים שקראתי!
מחכה בקוצר רוח לספר הבא!!

0

למה לקרוא דיגיטלי

Posted by limormoyal@gmail.com on 6 באוגוסט 2015 in הגיגים |

 לספרים דיגיטליים יש המון יתרונות שהגיע הזמן שתכירו


לפעמים, כשאני מדברת עם קוראים, אני שומעת את המשפט "אני צריך ספר אמיתי עם דפים וריח של ספר". אני חייבת לומר שזה כל כך מגוחך בעיני ומה שבדרך כלל עומד מאחורי המשפט הזה הם חוסר הבנה וניסיון בכל מה שקשור לספרים דיגיטליים. קריאה של ספר דיגיטלי נתפסת כמשהו מסובך, חדשני וטכני,  ויש מי שנרתעים מכל אלה ומתחפרים בעמדתם האיתנה, שספר מודפס עדיף. 

זה קצת כמו להגיד אחרי המצאת הנורה "אני מעדיף להאיר את הבית בנר, כי אני אוהב את המרקם של השעווה," נרות זה דבר מקסים ויש להם זכות קיום כאביזר דקורטיבי ורומנטי, אבל העובדה היא שנורות הרבה יותר נוחות לשימוש, וממלאות את הפונקציה של תאורה ביעילות מפתיעה. אם ניקח את האנלוגיה הזו צעד אחד קדימה, כמו שאני רואה את עתידם של ספריי הנייר, הוא דומה במשהו לגורלו של הנר: הם תמיד יהיה שם כתזכורת רומנטית למה שהיה פעם, אולי כאביזר דקורטיבי ובטח ובטח כפריט אספנות, אבל מה לעשות שהיתרונות של ספרים אלקטרוניים הם כה רבים שבסופו של דבר כולנו נקרא כך.

והכי חשוב : זה לא הקנקן אלא מה שיש בו, כי זה לא המדיום שקובע, אלא התוכן, הסיפור. זה מה שישאר איתנו במרוצת הזמן ולא ריח הדפים או משקלם!

 לאור כך החלטתי למנות עבורכם את היתרונות הרבים של ספרים דיגיטליים:

זמינות: אתה מקבל המלצה לספר ומחליט לקרוא אותו – עכשיו  צריך להשיג אותו. אז או שתלך לספריה, אבל אם זה ספר פופולארי אין סיכוי לשים עליו את היד, שלא לדבר על כך שלרובינו אין מנוי לספריה. אפשר שתבחר לרכוש אותו אבל זספרים אלקטרוניים היתרונותה יקר ומטריח וגם איפה לעזאזל תתקע אותו שנייה אחרי שתסיים והוא יפסיק לעניין אותך. אז אולי תשאיל מחבר, וזה בהנחה שיש לך חבר שיש לו את הספר ושהוא לא שייך לזן הזה שלא משאיל. בקיצור רק מהמחשבות על הלוגיסטיקה הזו כבר גנזת את הרעיון והלכת על השלט… כל זה היה נמנע לו היית מבין את הזמינות של ספר דיגיטלי כי אז, אצבע, כרטיס אשראי וטבלט (שלושה דברים שיש לרובינו,) ובערך עשרים שניות של רכישה, היו מושיבים אותך שמח וטוב לב עם הספר שלך. הזמינות והקלות גורמות לנו לקרוא יותר, אנחנו חיים בעידן האינסטנט בו קוראים פחות וזה עצוב וחבל. ספרים דיגיטליים מחזירים אותנו לקריאה. אני רואה את הילדים שלי קוראים פתאום באייפונים ובאייפדים שלהם וליבי מתרחב.

 

 

מחיר : כשצריך לכרות עץ אומלל, להרוג אותו כדי שהוא יהפוך לנייר, לחתוך אותו, להדפיס עליו, להדביק ולכרוך, זה תהליך מורכב ויקררררר. ומי שמשלם עליו בסופו של דבר (חוץ מהעץ האומלל) זה אנחנו הקוראים. כשאנחנו קונים ספר מודפס אנחנו משלמים יותר על תהליך ההפקה שלו מאשר על התוכן. וזה רבותיי לא הגיוני ולא הוגן כלפי הסופרים. ספרים דיגיטליים, מטבע הדברים, זולים בהרבה. באמזון למשל, ספרים עולים בין 0-10 דולרים, אפס כי יש המון ספרים חינמיים שניתנים לכל דורש ויש לפעמים happy hour שעה שספר מסוים ניתן חינם לפרק זמן קצוב. אבל המחיר הממוצע של ספר דיגיטלי בקינדל נע הוא באיזור הארבעה דולרים שזה תסכימו אותי, מאד סביר, ואפילו ישכנע את רוב הקוראים לשלם ולא להוריד פיראטית.

 

קריאה במכשירים מקבילים 

כשאנו רוכשים ספר דיגיטלי הוא יושב על "ענן" ואנו יכולים להוריד אותו פעמים אינספור (חוץ ממקרים בהם הוא מוגבל לכמות מכשירים אבל זה נדיר) ואז ניתן להוריד אותו לאייפון לאייפד לטבלט לקינדל ואפילו למחשב השולחני אם חשקה נפשכם (אבל בליב-מי זה ממש לא נוח…). אחד מיתרונות הענן הוא שכל עוד אתם אונליין הוא זוכר באיזה עמוד אתםוכך גם אם תורידו את הספר האלקטרוני למכשיר אחר, הוא יפתח בדיוק בעמוד שאתם קוראים.

 

קריאה בחושך : זה הדבר שאני הכי אוהבת בספר דיגיטלי. בגלל שהתאורה נובעת מהמסך, אפשר ואף רצוי לקרוא בחושך וזה כיף גדול. לא רק לקורא עצמו אלא גם לבן הזוג במיטה או לשכן במטוס או לילד שאני מרדימה (לוקח לו שעות להירדם) ולא צריכה להפריע לו עם אור.

 

 

 

 

התאמה אישית : עוד יתרון חביב זה היכולת לשלוט בפרמטרים של העמוד כגון סוג הפונט, הגודל (אפשר ללכת על ממש גדול ולוותר על משקפיי קריאה, זה יעיל במיוחד כשאני לא מוצאת ת'משקפיים, מה שקורה לעיתים קרובות) אפשר לשלוט ברמת התאורה של המסך ולשנות את צבע המסך לנגטיב כי יש אנשים (בעלי למשל) שמעדיפים לקרוא פונטים לבנים על רקע שחור. לאלה שנורא מתגעגעים לנייר יש אפילו אפקט דפדוף עם אנימציה מרשימה. 

ספר מודפס מאלץ את הקורא להתאים את עצמו אליו , ספר דיגיטלי מתאים את עצמו לקורא. 

 

 

חסכון במקום ובאבק : אלא אם יש לכם ספרייה יעודית בבית, גדולה ומפוארת, כל ספר מודפס שמתווסף לבית הופך למונומנט שתופס מקום ואבק, ואם זה ספר 'לא משהו' זה מעצבן שבעתיים, כי אז אתה תקוע איתו, אי אפשר לזרוק כי לא זורקים ספרים (כן גם סבתא שלי מפולניה) והוא לא מחזיק שום ערך סנטימנטלי, רק תקוע לך מול העיניים וצובר אבק. ספרים דיגיטליים שוקלים מעט מאד במונחי מחשב בסביבות 250 ק"ב מה שאומר שאייפד תמים ששוקל 300 גר' יכול בקלות ובלי להתאמץ להכיל בתוכו את כל בית-אריאלה ועוד ישאר מקום לפלייליסט ותמונות של הילדים.

 

 

מולטי טאסקינג : עוד אחד מהיתרונות החביבים עליי הוא היכולת  לרכז המון פעולות במקביל על האייפד תוך כדיי קריאה. אני כותבת, קוראת מיילים, שומעת מוזיקה ומתכתבת עם החבר'ה בפייסבוק מבלי להפסיק לקרוא 🙂

 

 

 

 

תרגום ומילונים : ברוב הפורמטים של הספרים הדיגיטליים מצוי מילון מובנה, כך שלחיצה על מילה מקפיצה חלונצ'יק עם פירוש מילוני. היתרון הזה חשוב שבעתיים אם קוראים באנגלית ונתקעים על איזו מילה קשה, לא צריך לצאת ולבקש טובות מאלוהיי הגוגל, פשוט נוגעים קלות במילה והבעיה נפתרה.

 

 

 

פלייליסט ותמונות : אני משוגעת על ספרים עם פלייליסט משובח ודאגתי לאחד בספר הביכורים שלי "מרכבות באיילון" (הפלייליסט מופיע ביוטיוב ואצלי באתר).  ספר עם פלייליסט טוב, מנצל את המדיום האלקטרוני כדיי להעצים את חווית הקריאה ואז אני יכולה, במקביל לספר, לנגן ביוטיוב על האייפד את השיר תוך קריאת הסצנה שמתרחשת תוך כדיי השיר. זה הופך את הקריאה לחוויה רב חושית. כנ"ל לגבי מקומות שאני רוצה לראות, או חפצים, או שחקן מסויים שדומה לדמות, אני פונה בתחינה לאלוהי הגוגל ותוך קריאה רואה איך נראה פארק הקקטוסים באריזונה למשל 🙂 

 

קריאה ירוקה :  אחרי שסיימנו למנות את כל היתרונות האגואיסטיים, בואו נדבר קצת על יערות הגשם. מסכימים איתי שצריך אותם נכון? למה לעזאזל להרוג עצים בשביל לקרוא ספרים? זה ממש מרגיז ומיותר וזו לבד סיבה טובה מספיק להפציר בכם לעבור לספרים דיגיטליים. תהיו קצת ירוקים, לא יקרה לכם כלום.

 

 

 

 

אז איך קוראים דיגיטלית? זה דיי פשוט, מספיק להיות בעליו המאושרים של טאבלט כלשהו (אייפד, סמסונג וכו) או מכשיר קינדל. לפתוח חשבון באמזון או דומיו (לקריאה באנגלית) או באתר עיברית, או דומיו (לקריאה בעברית) ואפליקציית הקינדל תאפשר לכם לפתוח את הספרים הדיגיטליים שרכשתם תוך שניות.

אז קדימה, הגיע הזמן לכבות את הנרות ולהדליק את האור!

לימור מויאל Limor Moyal

0

אבל איך הגעת לזה ?

Posted by limormoyal@gmail.com on 6 באוגוסט 2015 in הגיגים |
נשים קוראות ספרים על הומואים

אבל איך הגעת לזה ?

זו השאלה שאני שומעת הכי הרבה כשמדובר במרכבות באיילון. אנשים מתקשים להבין כיצד אישה הטרוסקסואלית, נשואה ואם לארבעה מוצאת את עצמה באמצע החיים כותבת רומן על שני גברים.לי זה נראה הכי טבעי בעולם, אבל אני יכולה להבין את הרמת הגבה.

אז כדי לתת תשובה מניחה את הדעת, תרשו לספר לכם מעט על הספרות הזו.

רומנים שעוסקים בסיפורי אהבה בין שני גברים (ולא סתם אני נמנעת מלהשתמש במונח רומן הומוסקסואלי ומיד אסביר מדוע) נקראים באנגלית M/M שזה קיצור לביטוי Man on Man .הז'אנר הספרותי הייחודי הזה התפתח בשנים האחרונות למימדי ענק וכיום נחשב לאחד הפופולאריים והמצליחים בספרות לנשים. למעשה אמזון הגדירה אותו כז'אנר עם עקומת הצמיחה המשמעותית ביותר בחמשת השנים האחרונות.

אז הנה קצת נתונים יבשים: נכון להיום ישנם באמזון יותר משלושים אלף כותרים ששייכים לז'אנר. תשעים ושישה אחוזים מקוראיו הן נשים הטרוסקסואליות בעלות השכלה גבוהה, השאר הם גברים הומוסקסואלים חובבי ספרות. רוב הסופרים של הז'אנר הן נשים הטרוסקסואליות. אחת התופעות המעניינות בז'אנר הזה היא ההגירה החד-כיוונית של נשים קוראות לעברו. במילים אחרות, מי שמנסה ונדלקת לא רוצה ולפעמים לא מסוגלת ,לקרוא שום דבר אחר (כמוני למשל).

וכך, אחריי שנתיים של קריאה אינטנסיבית עם קילומטראז' של למעלה ממאתיים כותרים, החלטתי שגם לישראלים מגיע. וגמלה בליבי ההחלטה לכתוב את ספר הג"ג (מה דעתכם על התואר?) הראשון בישראל.אתם בטח תוהים איך יתכן שלא היו ספרים כאלה קודם לכן, ובכן זה לא שלפני זה לא היו ספרים על הומואים, אך הם היו יותר דרמות של גילוי עצמי ופחות רומנים קלאסיים.ברוב הספרים בז'אנר אחד מהגברים ולעיתים שניהם, סטרייטים, או לפחות חושבים שהם כאלה עד שמתברר להם אחרת. זה חלק מהקסם של הסיפור, מציאת אהבה במקום הכי לא צפוי, עם האדם הכי לא צפוי, וזו אגב הסיבה מדוע נמנעים מלהתייחס לספרות הזו כאל ספרות הומוסקסואלית. אם כי ישנם גם ספרים שברור לשני הגיבורים שהם גייז, ומניסיון אישי אעיד שזה באמת לא משנה כל עוד הספר איכותי, כתוב טוב, ומספק סיפור מעניין.

אז למה נשים אוהבות לקרוא ספרים על שני גברים ?

או ! זו שאלה מצוינת שרבות דובר בה והתשובה מאד מורכבת, ארוכה ומפורטת. אבל אני אנסה להביא את תמצית הדברים. כשאנו עוסקים ברומן רומנטי (מונח שלצערי נתפש כמתאר ספרות זולה, רדודה ובלתי איכותית, כשאין רחוק מזה) או ספרות שבמרכזה סיפור אהבה, לרוב הנושא העיקרי שמוביל את הדרמה הוא בדיקת הגבולות של האהבה. כמה רחוק הוא ילך כדי להציל אותה? איזה מחיר אישי הוא מוכן לשלם לטובת הקשר? מה היא מוכנה להקריב בשביל חיים אתו וכו'.

בעבר, המציאות התקופתית, זימנה מצבי אמת שהיוו סטינג מושלם לרומן. מצבים מסובכים ואמיתיים שעמדו בדרכם של זוגות לממש את אהבתם: הבדלי מעמדות, הבדלי צבע, הפרשי גיל, דת וכו'. לשמחתנו רוב הסוגיות הללו אינן מהוות עוד מכשול למי שרוצה לממש את אהבתו. אנו חיים בעידן מתירני שכמעט הכל בו מותר. אהבה בין שני אנשים מאותו מין, למרות שאנו נוטים לחשוב שהיא מקובלת ולגיטימית ברוב העולם המתקדם, עדיין מעוררת לא מעט בעיות וקונפליקטים. זו אהבה ספרותית שמעמידה את הדמויות עצמן בפני קונפליקטים פנימיים קשים, היא מאלצת אותן להכיר במציאות שהם לא תמיד בשלים להכיר, היא מאלצת אותן לעשות בחירות קשות,ולשלם מחירים כבדים ביותר כדי להיות ביחד.לעיתים הגברים הללו נאלצים להילחם בדעות הקדומות שלהם עצמם על הומוסקסואליות, בתגובה הקשה לעיתים של המשפחה והחברים, בביקורות בלתי אוהדות של החברה וכמובן עם העובדה שהבחירה בדרך הזו תקשה עליהם להקים משפחה. המציאות הזו מייצרת דרמה אמיתית, מורכבת וכובשת שהיא הרבה יותר מעניינת מרומן הטרוסקסואלי.

 

לסיכום אני רוצה שתדעו שאני פה בגלל הספרות, אבל לא רק.

אני בוחרת לטפח את הספרות הזו ולהשריש אותה בארץ בגלל שהיא מצוינת ונחוצה וכיפית,אבל גם ובעיקר כי היא פותחת עיניים ולבבות לאהבה אחרת.

היא שוברת את האימג'ים העקומים והמכוערים שגדלנו עליהם לגבי אהבה חד מינית. היא פותחת דלת לעולם חדש ואחר שהוא לא כל כך שונה מהמוכר והידוע, וזו לדעתי התובנה החשובה ביותר.

אני תקווה שמה שיתחיל מקריאת ספרים בנושא, יצור מומנטום שיגביר את הטולרנטיות בישראל, ואולי אף יביא לשינוי אמיתי במעמדם החוקי של זוגות חד מיניים.

הלוואי….

 

 

תגיות: , , , , ,

0

ביקורת של סיון שמש

Posted by limormoyal@gmail.com on 6 באוגוסט 2015 in ביקורות |
מרכבות באיילון-לימור מויאל

 

 

מרכבות באיילון/לימור מויאל
Chariots on the Highway/Limor Moyal (Amazon)
עריכה: שרית רום.
הוצאה: גוונים סדרת חלונות, 2015.
285 עמ', לא כולל תודות.

חשבתם שקראתם הכל על רומן רומנטי?
תחשבו טוב, כי הספר "מרכבות באיילון" יעביר אתכם/ן טלטלות מרגשות.

תכירו את דן גרין בן 34, נדמה שיש לו הכל; הוא הבעלים של חברת "גרינטק" טכנולוגיות, נראה כמו כוכב רוק וגר בהרצליה פיתוח.
"נכון שיש לו תווי פנים יפים, יש אומרים של כוכב קולנוע, אבל הוא רק ראה מולו גבר בן שלושים וארבע, עייף, ריק ושבור." (עמ' 9).

עד לא מזמן עבר גירושים; היה נשוי ללנה אך לא היה קשור רגשית אליה.
5 שנים היה נשוי אליה אך לא הרגיש שום אהבה אליה.
דן גרין אשר שינה את שם המשפחה מגרינברג, אביו נפטר לפני שנתיים, ואימו הביולוגית מתה מסרטן כשהוא היה בן 6. יש לו אח המבוגר ממנו, אדם בן ה-39, שנולד עם שיתוק מוחין.
פלורה, אישתו השניה של אביו מנסה להתקרב אליו, אך הוא נמנע ובורח ממנה. אך כאשר הוא נותן לה צ'אנס. פלורה מציעה לו שימצא משהו עם משמעות כדי שיחזור אליו הניצוץ בעיניים.

ד"ר מייק דוקטור, הפסיכיאטר של דן מטפל בשדים של דן.
"שבוע שהוא חיכה לפגישה הזו עם מייק כדי להזכיר לעצמו למה לעזאזל הוא לא הורג את עצמו וגומר עם הסאגה הזו שנקראת חיים." (עמ' 20).

ויש את תום, תומר או טקסס. גם תומי אבל זה שמור למישהו.
תום פרימן עלה מארצות הברית, שנתיים בישראל ובצבא ביחידה קרבית, טקסס ידע מה זה להיות ישראלי. ורק המפקד שלו בצבא, שי, יודע שהוא גיי.
"… שכל אינטראקציה עם נותן שירות מובילה לקרב מילולי מלא באגו וחוסר פרגון. שהכבישים הם שדה קרב. ואם הצלחת לקבל הנחה, אתה לא מאושר כי שילמת פחות אלא אם כי דפקת את הרשות." (עמ' 35).

טקסס רק צריך למצוא בית בישראל כי הדבר האחרון שהוא ירצה לעשות זה לחזור לארצות הברית, והוא לא מעוניין בזה.

כאשר דן ותום נפגשים בפעם הראשונה בביתו של דן, יש אווירה חשמלית באוויר.
לדן לא מפריע שתום מודיע שהוא הומוסקסואל, ומכיר את נחשון שמתחבר לתום.
אך הוא מקנא.
מה קורה בהמשך? תקראו, לא אגלה.

יש מתח מיני מורגש היטב ביניהם בין אם זה בביתו של דן, או בברים.
זהו ספר אירוטי בין גברים, כתוב היטב ובוחן את הגבולות והשכבות שלהם, בין אם זה הכאב שסובב אותם עוד מהילדות, לבין השינוי שדן עובר במהלך הספר עד שהוא מרגיש משהו.
הכריכה משכה לי את העין, ושם הספר תואם במדויק לתוכן הספר.
לכל פרק יש שם, והפרקים קצרים.

אומנם זהו ספר הביכורים של לימור מויאל, אך אני מקווה שהיא תוציא עוד ספרים מאותו הז'אנר. שאפו גדול!!!

אני אהבתי מאוד לקרוא, והיה לוהט, למרות שבחוץ היה כבשן.

ממליצה בחום!!!

תגיות: , , , ,

0

סקירה על Promise me darkness

Posted by limormoyal@gmail.com on 27 בינואר 2015 in סקירות |

אף פעם לא יצא לי לקרוא רומן פוסט אפוקליפטי, גם הפעם לא ידעתי למה אני נכנסת כי לפעמים אני אוהבת להתחיל לקרוא ספר בלי לדעת על מה הוא, רק על סמך הפידבקים שהוא קיבל. יש משהו קסום בלקרוא ספר בליינדפולדד ולגלות אותו לאט לאט. אז כאמור כשהתחלתי אותו הוא הרגיש לי עוד סוג של יאנג אדולט סטייל ביוטיפול דיססטר : קולג׳, אהבה ראשונה, בירות,  תמימות, אוהב לא אוהב –  קיינד אוף מוכר ומאוס ! אבל אז הגיע טוויסט בעלילה ולתוך ההוויה המוכרת והטבעית הזו שבה הכל צפוי, מוכר ומובן מאליו מחלחלת מציאות חדשה, מציאות שבה כל מה שהיה אינו עוד. זה הרגע שהספר משנה לגמרי כיוון and in a good way לפחות מבחינתי. 
הספר מתאר את מערכת היחסים בין ריינר ומדי שהחלה כשהיו ילדים, הם גדלו יחד בשתי חוות שכנות בטקסס. הם היו החברים הכי טובים מאז ומתמיד. מדי חסודה, ביישנית וכן כמה מפתיע : בתולה !!! ריידר בד בוי חתיך הורס ומקועקע וכן כמה מפתיע: דון ג'ואן לא קטן. עד כאן זה צפוי לכדי בחילה ואז בדיוק כששקלתי ברצינות להפסיק את הספר הגיע הטוויסט. 

ארה״ב חוטפת גל אלקטרו מגנטי. מה שזה אומר שכל מערכות החשמל קורסות טוטל לוסט, כולל מכוניות ! הסיבה לכך היא שמדינות אויב פוצצו פצצת אטום מעל שמי ארה״ב והדף אלקטרומגנטי יוצר את הנזק. תסריט האיימים הזה לא זר לאסטרטגים אמריקאים ונחשב אחד מהאיומים אליהם נערכים האמריקנים. אז כפי שציינתי אין חשמל ואט אט ארה״ב גולשת לחשכת ימי הביניים. כאוס, רעב, מחלות ומוות בכל פינה. החבורה שכוללת את ריידר, מדי, אווה וביריידי (זוג חברים שלהם) יוצאים למסע ארוך ורב טלאות חזרה הביתה לעיירה שלהם, מסע שכמעט והורג אותם לא מעט פעמים. הסכנות והאסקלציה במצב לא פוסקות גם לאחר הגעתם בשלום הביתה והם, יחד עם בני משפחתם, מנסים לשרוד את הפוסט אפוקליפסה.

בתוך כך היחסים בין ריידר למדי משנים את אופיים, והדאגה ההדדית שלהם אחד לשני מקבלת גוון שונה לגמרי, שכולו תשוקה בוערת שהם לא לגמרי יודעים איך להתודד איתה בכלל ובתוך העולם החדש הזה בפרט! 
זו אולי לא יצירת מופת ספרותית, וקראתי ספרים שבהם הדמויות והשיח ביניהם הרשימו אותי יותר, אבל מה שהיה מרתק בספר הזה שהוא מתאר מציאות אחרת שהיא לחלוטין לא בלתי אפשרית. זה לא מדע בדיוני, אין כאן שדים, רוחות או אנשים קטנים וירוקים, זה יכול לקרות !!! ותסריט האיימים הזה מתואר בספר בצורה מאד אותנטית על אף הרומנטיזציה שהיא עושה למציאות העגומה הזו.הספר מסתיים בקליף האגר בגובה של האוורסט ואני מודה שאחכה בדריכות להמשך, בעיקר כי הוא מותח ברמת העלילה, אבל גם בגלל סיפור האהבה הפתלתל שמתרחש בו .
לסיכום אומר שהספר מקבל 4 כוכבים סולידיים  


לימור מויאל


3>

Copyright © 2015-2020 לימור מויאל All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.

www.scriptsell.net