נשים קוראות ספרים על הומואים
הגיגים

אבל איך הגעת לזה ?

אבל איך הגעת לזה ?

זו השאלה שאני שומעת הכי הרבה כשמדובר במרכבות באיילון. אנשים מתקשים להבין כיצד אישה הטרוסקסואלית, נשואה ואם לארבעה מוצאת את עצמה באמצע החיים כותבת רומן על שני גברים. לי זה נראה הכי טבעי בעולם, אבל אני יכולה להבין את הרמת הגבה.

אז כדי לתת תשובה מניחה את הדעת, תרשו לספר לכם מעט על הספרות הזו.

רומנים שעוסקים בסיפורי אהבה בין שני גברים (ולא סתם אני נמנעת מלהשתמש במונח רומן הומוסקסואלי ומיד אסביר מדוע) נקראים באנגלית M/M שזה קיצור לביטוי Man on Man .הז'אנר הספרותי הייחודי הזה התפתח בשנים האחרונות לממדי ענק וכיום נחשב לאחד הפופולריים והמצליחים בספרות לנשים. למעשה, אמאזון הגדירה אותו כז'אנר עם עקומת הצמיחה המשמעותית ביותר בחמש השנים האחרונות.

אז הנה קצת נתונים יבשים: נכון להיום ישנם באמאזון יותר משלושים אלף כותרים ששייכים לז'אנר. תשעים ושישה אחוזים מקוראיו הן נשים הטרוסקסואליות, והשאר גברים הומוסקסואלים. רוב הסופרים בז'אנר הן נשים הטרוסקסואליות. אחת התופעות המעניינות בז'אנר הזה היא ההגירה החד-כיוונית של נשים קוראות לעברו. במילים אחרות, מי שמנסה ונדלקת לא רוצה ולפעמים לא מסוגלת לקרוא שום דבר אחר.

מאחר שאני מאמינה גדולה בשוויון בכלל ובזכויות שוות ללהט"ב בפרט, החלטתי שגם לישראלים מגיע להינות מספרות MM מקומית. וכך גמלה בלבי ההחלטה לכתוב את ספר הג"ג (מה דעתכם על התואר?) הראשון בישראל. אתם בטח תוהים איך יתכן שלא היו ספרים כאלה קודם לכן, ובכן זה לא שלפני זה לא היו ספרים על הומואים, אך מה שקיים בשוק הן בעיקר דרמות גילוי עצמי ופחות רומנים קלסיים. ברוב הספרים בז'אנר אחד מהגברים ולעתים שניהם, סטרייטים, או לפחות חושבים שהם כאלה עד שמתברר להם אחרת. זה חלק מהקסם של הסיפור, מציאת אהבה במקום הכי לא צפוי, עם האדם הכי לא צפוי, וזו אגב הסיבה מדוע נמנעים מלהתייחס לספרות הזו כאל ספרות הומוסקסואלית. אם כי ישנם גם ספרים שברור לשני הגיבורים שהם גייז, ומניסיון אישי אעיד שזה באמת לא משנה כל עוד הספר איכותי, כתוב טוב, ומספק סיפור מעניין.

למה נשים אוהבות לקרוא ספרים על שני גברים ?

זו שאלה מצוינת שרבות דובר בה והתשובה מאד מורכבת, ארוכה ומפורטת. אבל אני אנסה להביא את תמצית הדברים. כשאנו עוסקים ברומן רומנטי (מונח שלצערי נתפש כמתאר ספרות זולה, רדודה ובלתי איכותית, כשאין רחוק מזה) או ספרות שבמרכזה סיפור אהבה, לרוב הנושא העיקרי שמוביל את הדרמה הוא בדיקת הגבולות של האהבה. כמה רחוק הוא ילך כדי להציל אותה? איזה מחיר אישי הוא מוכן לשלם לטובת הקשר? מה היא מוכנה להקריב בשביל חיים אתו וכו'.

בעבר, המציאות התקופתית, זימנה מצבי אמת שהיוו סטינג מושלם לרומן. מצבים מסובכים ואמיתיים שעמדו בדרכם של זוגות לממש את אהבתם: הבדלי מעמדות, הבדלי צבע, הפרשי גיל, דת וכו'. לשמחתנו רוב הסוגיות הללו אינן מהוות עוד מכשול למי שרוצה לממש את אהבתו. אנו חיים בעידן מתירני שכמעט הכל בו מותר. אהבה בין שני אנשים מאותו מין, למרות שאנו נוטים לחשוב שהיא מקובלת ולגיטימית ברוב העולם המתקדם, עדיין מעוררת לא מעט בעיות וקונפליקטים. זו אהבה ספרותית שמעמידה את הדמויות עצמן בפני קונפליקטים פנימיים קשים, היא מאלצת אותן להכיר במציאות שהם לא תמיד בשלים להכיר, היא מאלצת אותן לעשות בחירות קשות,ולשלם מחירים כבדים ביותר כדי להיות ביחד. לעתים הגברים הללו נאלצים להילחם בדעות הקדומות שלהם עצמם על הומוסקסואליות, בתגובה הקשה לעתים של המשפחה והחברים, בביקורות בלתי אוהדות של החברה וכמובן עם העובדה שהבחירה בדרך הזו תקשה עליהם להקים משפחה. המציאות הזו מייצרת דרמה אמיתית, מורכבת וכובשת שהיא הרבה יותר מעניינת מרומן הטרוסקסואלי.

לסיכום אני רוצה שתדעו שאני פה בגלל הספרות, אבל לא רק.

אני בוחרת לטפח את הספרות הזו ולהשריש אותה בארץ בגלל שהיא מצוינת ונחוצה וכיפית, אבל גם ובעיקר כי היא פותחת עיניים ולבבות לאהבה אחרת.

היא שוברת את האימג'ים העקומים והמכוערים שגדלנו עליהם ביחס אהבה חד מינית. היא פותחת דלת לעולם חדש ואחר שהוא לא כל כך שונה מהמוכר והידוע, וזו לדעתי התובנה החשובה ביותר.

כולי תקווה שמה שיתחיל מקריאת ספרים בנושא, יצור מומנטום שיגביר את הטולרנטיות, ואולי אף יביא לשינוי אמיתי במעמדם החוקי של זוגות חד מיניים.

הלוואי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.