סקירות

סקירה על Stolen

 
 
 
ג'מה בת ה-16 שותה קפה בשדה התעופה בבנגקוק , ההורים שלה כבר בגייט ממתינים לטיסה לויאטנם , כשהיא מגלה שאין לה כסף קטן לשלם מגיח מאחוריה גבר כחול עיניים ומשלם עבורה . הוא מציע לה להצטרף אליו לשולחן וכשהוא פונה להמתיק לה את הקפה מבלי שהיא מבחינה הוא מוסיף טיפות רופיס לכוס . היא מתחילה להרגיש מסוחררת וחסרת שליטה ומובלת בעל כורחה אל מחוץ לטרמינל שם הוא מחליף לה בגדים , חובש לה פאה והיא זוכרת במעורפל איך היא מובלת חזרה לטרמינל, עולה עימו על טיסה , הוא נותן לה קוביות שוקולד שמטשטשות אותה , אחכ היא בקבינה של מכונית וכשהיא מתעוררת יומיים אחר כך היא קשורה למיטה בבקתה מרוחקת .מהר מאד היא מבינה שהיא נחטפה על ידי הגבר יפה התואר ושהיא נמצאת במדבר סנדי הארגמני באוסטרליה בנקודה שמרוחקת מאות קילומטרים מבני אדם וציוויליזציה .
היא לא מבינה מדוע היא שם , מי האיש הזה שטרח כל-כך לחטוף אותה , דווקא אותה ומדוע .
 
 
 
הספר כתוב כמכתב שג'מה כותבת לטאיי החוטף שלה , לאורך הספר לא ברור לנו מדוע היא כותבת לו , זה מתברר רק ממש בסוף . הספר עוקב אחר היחסים בין טאיי לג'מה בתקופת השבי ועל היחסים של ג'מה עם הקשיים שמזן לה המדבר יחד עם עובדת היותה שבויה . 
   
 
                         
תסמונת שטוקהולם מוכרת לנו מספרים וסרטים רבים . מדובר על התופעה שבה הנחטף מייצר תלות והזדהות עם החוטף וכתוצאה מכך מגן עליו , הספר מצייר לנו התפתחות של התסמונת הזו , אך מה שמדהים פה שהקורא מפתח את התסמונת יחד עם ג'מה , הרגשתי שתוך כדיי הסיפור אני עוברת תהליך עם טאיי . בהתחלה תיעבתי אותו יחד איתה , פחדתי ממנו כשלא ידעתי למה הוא חטף אותה ומה הוא עומד לעשות לה , הנחתי, בדיוק כמוה שהוא ינסה לפגוע בה , לאנוס אותה, להתעלל בה ואולי אפילו להרוג אותה , אבל תוך כדיי הסיפור הכוונות האמיתיות שלו מתבררות , סיפור חייו העגום והמרתק נחשף והעננים האפורים שכיסו את דמותו מתפוגגים וחושפים את היופי הפנימי שלו …
 
כן , גם אני חטפתי את התסמונת !
 
מה שמדהים כאן שרק בסוף הספר הבנתי בעצם שחטפתי את התסמונת , כי אין פה שחור ולבן יש פה גוונים של ארגמן מדברי … הוא לא טוב והוא לא רע ומה שהוא עשה לגמרי מוצדק ולגמרי לא מוצדק והכל כאן שאלה של נקודת מבט . 
 
 
 
אחד הדברים שכבשו אותי בספר הזה מעבר לעלילה המרתקת זו התפאורה שבה מתרחש הסיפור , מדבר סנדי באוסטרליה הוא אחד הלוקיישנים המרוחקים , הבתוליים והיפים בעולם , אבל לצד היפי המרהיב זה אחד המקומות המאתגרים והמסוכנים , הסכנות שעומדות מול ג'מה הן רבות והיא לומדת מהר מאד לאהוב את היופי אך להזהר מהקוצים . וזה נכון גם בכל מה שקשור להתייחסות שלה לטאיי.
התיאורים של לוסי את המדבר כל כך מדוייקים וכובשים שהרגשתי שאני שם , התאהבתי במקום ולא רציתי לעזוב אותו , זה חלק מהתסמונת שנדבקה בי לאורך קריאת הספר . 
 
 
 
 
טאיי, החוטף והדמות העיקרית בסיפור שאליו בעצם פונה המכתב , הוא דמות סיפרותית מרתקת וכובשת . הוא כל כך עמוק ואמיתי ולמרות שהוא לא מרבה להתבטא מילולית המעט שהוא אומר וההרבה שהוא עושה מלמד אותנו המון אודותיו ומצייר את אופיו שמורכב מחלקים שווים של טוב לב , טירוף, עצב,  חמלה,  אהבה,  אינטיליגנציה , יכולות ביצועיות ונכות רגשית . הוא מדהים ואני מאוהבת בו !
 
 
 
 
הספר מקסים , סוחף , מרתק ואינטיליגנטי . הוא לא רומן וחשוב לי לציין זאת למי מכם שמחפש hea וקונפטי . הוא לא ספר שייתן לכם חוויה מהסוג הזה . אבל הוא ממשיך להדהד אצלי בראש ימים לאחר שסיימתי אותו .. 

 

חמישה כוכבים ארגמנים ומנצנצים בלילה מדברי 

להורדת הספר לקינדל 

לימור מויאל limor moyal , 

3>

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *