סקירות

סקירה על הסדרה special forces

אני לא יודעת אם להגיד תודה לאלכסנדר ווינוב או לכעוס עליו. מצד אחד הוא העניק לי חוויה של פעם בחיים, עם ספר שטלטל אותי, עינג אותי, עינה אותי, לעס אותי וירק אותי מישהי אחרת לגמרי. ומצד שני הוא נתן לי חוויה של פעם בחיים, שבגללה אף ספר אחר לא מצליח לעמוד בסטנדרטים שלו. אני מרגישה 'נאמבנס' כזה. חודשים אחרי שסיימתי לקרוא את הסדרה המופלאה הזו, הרגשתי משותקת רגשית כשקראתי טקסטים חדשים. כל מה שראיתי זה אותיות שחורות על קינדל לבן, אבל שום דבר לא חלחל. special forces העניק לי עשרה ימים חינם בגיי-לנד בלי כרטיס חזור !!!
אז על מה כל המהומה : מדובר ברומן אפי מלחמתי גאה או בשפת בני האדם gay epic military novel 
ארבעה ספרים שכל אחד מהם מכיל קרוב ל-700 עמודים, שביחד מניבים סיפור שמשתרע על פני קרוב ל 3000 עמודים,למעלה ממיליון מילים (לשם השוואה תחשבו שבתנך יש רק 750 אלף מילים ! ) ו-26 שנות חיים, של שני גיבורים שהגורל ליפף אותם יחד בחבלים של אהבה, שנאה, כאב ותשוקה. הסיפור מתחיל כשהם בני 30 בשנת 1981 ומסתיים בשנת 2006 כשהם בשנות החמישים המאוחרות.

גיבוריי הרומן הם דן חייל SAS (הכוחות המיוחדים של הוד מעלתה) וואדים, קצין בכיר בספצנאז (הכוחות המיוחדים של ברית המועצות) ומתנקש לעת מצוא. כבר בעמוד ה-12 בספר הראשון, דן וואדים מתנגשים בעוצמה כזו, שניצוצות ורסיסים עפים לכל עבר. פשוט נשמטה לי הלסת עד הריצפה (וזה קרה לי לא מעט פעמים עם הסדרה הזו) היחסים שלהם מתחילים בשנאה תהומית ונסיונות הדדיים לרצוח אחד את השני באכזריות, אחרי הכל הם אוייבים ! ברית המועצות בשנות ה80 הייתה עמוק בתוך אפגניסטן בניסיון לכבוש אותה ולהפוך אותה לקומוניסטית. בריטניה שלחה אנשים כמו דן, סוג של מסתערבים שהוכשרו לחיות בהריי אפגניסטן ולהכשיר צבאית את השבטים המקומיים ולהפעיל אותם כנגד הסובייטים. כך שסיבה טובה לתעב אחד את השני יש להם. אבל יש להם סיבות נוספות עמוקות הרבה יותר,שמתגלות ככל שהסיפור ביניהם מתפתח. 

הספר כתוב בצורה מאד אינטנסיבית ועוצמתית, הוא פרובוקטיבי ווולגרי עד כדיי בחילה, ולחלוטין לא נועד לעדיני נפש !!! כל מה שחשבתם שאתם יודעים על הומוסקסואליות עומד להשתנות מהקצה אל הקצה, כל הסטיגמות שגדלתם עליהן יתנפצו לרסיסים על מצוקיי ההרים של אפגניסטן, ובמקומן יצמחו תובנות חדשות שישנו אתכם, לא רק במישור התפיסתי כלפי הומוסקסואליות, אלא גם תפישות לגבי לחימה, חיילות, רצח, אהבה, הקרבה, נאמנות, כאב, צער וחרטה. אחרי הספר הזה אתם מתעוררים אדם חדש.
לקח לי 10 ימים לקרוא את הספר הזה. 10 ימים ששמתי את החיים שלי בהולד ואפילו הרגשתי שהחיים הפריעו לי לקרוא. 10 ימים שהרגשתי שאני נכנסת לתוך מנהרה חשוכה ומסתורית ויוצאת אל אור חדש בתום הקריאה. 

ראוי לציין שהספר הראשון מבין הארבעה, הוא ביי-פאר יותר מוצלח מאחיו הצעירים. השני והשלישי עוררו בי ובאלונה (חברתי היקרה שבזכותה התחלתי לקרוא את הרומן הזה ועל כך לעולם אודה לה) להתקע לא פעם עם בחילה ושברון לב קשה, והיינו צריכות לסחוב אחת את השניה בעליות. הרביעי כבר היה קל יותר, ובהיותו האחרון הוא גם קשר את הקצוות.
בניגוד לסדרות אחרות, שמי שמכיר את הביקורות שלי, יודע שאני לא מתה עליהן (לחלוטין מעדיפה רומן בודד טוב, על סדרה של סטאנד-אלונס) בסדרה הזו אין תחושה של מריחה כמו שקורה בטרילוגיות רבות, ששלושה ספרים המתארים אירועים שמתרחשים על פני שנה אחת הופכים למסטיק מאוס ולעוס. 
בSF, בגלל שמדובר על טווח של 26 שנות חיים, המון דברים קורים. הם מתבגרים ומשתנים, והשינויים של הגיל והנסיבות שלהם ניכרים בטקסט, במקביל לצלקות המתרבות על עורם. אין חזרתיות ואין מריחות. קראתי בשקיקה כל מילה, כל משפט ונמסתי … 
היו קטעים שדפק לי הלב חזק, היו קטעים שבכיתי, היו קטעים שנגעלתי כל כך שכמעט העפתי את הקינדל מהידיים (גועל שנבע מהתנהגויות והחלטות מסוימות שזיעזעו אותי, כי הגועל הפיזי לא הפריע לי בכלל) והיו קטעים שפשוט הייתי שם איתם בהרים של אפגניסטן, במפרץ הפרסי, בבלקן ובכל אזור לחימה שהם ביקרו בו בשנות ה80 וה90 של המאה הקודמת, והיו לא מעט כאלה . 

הספר מאד מאד מאד ארוטי, יש בו שלל סיצואציות מיניות שהן הכל חוץ מוניליות כולל נגיעות של bdsm. מה שמשותף לכל הסצנות זה העדר הנשים 🙂 כאישה הטרוסקסואלית למהדרין שכמותי, היה מאד לא קל עם ההפקרות המינית הזו, אבל אני חושבת שבסביבות הספר השלישי התרגלתי והתחלתי להבין מאיפה זה מגיע והטריפ שלי בגיי-לנד נעשה יותר נח 🙂

 

 

“He’d do anything, absolutely everything for this man, suck him, kill, kill himself, run away, be something else, anything else, everything just blurred, darkness, a place inside that only held him and Dan. Nobody else, nothing else, no time, no place, no affiliations, no past, no future.”


הספר נכתב על ידי סופר מוכשר ביותר ששמו אלכסנדר ושתן ווינוב, מהגר גרמני שחי בבריטניה, לימים התברר לי שאלכסנדר נולד כאישה אך חי כגבר ומגדיר עצמו כטרנס-סקסואל ובי בנטייתו. האיש מוכשר, אינטיליגנטי וכובש בכתיבה שלו, והוא גם זמין לענות על שאלות בבלוג שלו למי שרוצה ומעוניין. 
הספר ניתן להורדה בחינם דרך האתר של אלכסנדר, הוא לא נמכר בגרסא דיגיטלית בשום מקום רק ניתן להורדה חינם. עם זאת אלכסנדר מבקש ממי שמעוניין, לתרום לאגודה לנפגעי פוסט טראומה מלחמתית, אישיו מאד מרכזי בספר. חשוב לי לציין שהספרים הם בגרסת pdf  ומאד מעצבן לקרוא את זה בקינדל אז מי שזקוק לקבצי mobi  או  epub מוזמן לפנות אליי כי כבר הסבתי.
 
לסיכום ובלי לקלקל עם יותר מדיי פרטים על העלילה, אומר כך : לא קראתם ספר עד שקראתם את SF, העובדה שמדובר בגייז לא משנה בכלל, לא צריך לאהוב גייז או לשנוא גייז בשביל לקרוא, אלא פשוט להיכנס לספר הזה עם ראש פתוח. כל השאר יעשו לכם דן וואדים, שניהם עדיין מורגשים היטב אצלי בלב ובנשמה וישארו שם כנראה לנצח.
 
אם אפשר היה לתת עשרה כוכבים לספר, אז הראשון היה מקבל את זה. אבל בסולם של 1-5 זה המדרג שלי לסדרה הזו : 
 
ספר ראשון soldiers חמישה כוכבים אבל ראוי ליותר 
ספר שני mercenaries 1 ארבעה כוכבים כי היו שם רגעים קשים.
ספר שלישי 2 mercenaries ארבעה וחצי כי כבר התרגלנו לקשיים. 
ספר רביעי veterans חמישה כוכבים כי הספר האחרון היה פשוט חגיגה 🙂 
 
את הספרים ניתן להוריד באתר של אלכסנדר לחצו כאן 

לימור מויאל limor moyal 

3>
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *